İmar Barışı
İmar Barışı

Bakan Özhaseki İzmir'de İmar Barışını Anlattı

20 Haziran 2018
Bakan Özhaseki İzmir'de İmar Barışını Anlattı
Bakan Özhaseki İzmir'de İmar Barışını Anlattı
Bakan Özhaseki İzmir'de İmar Barışını Anlattı
Bakan Özhaseki İzmir'de İmar Barışını Anlattı
Bakan Özhaseki İzmir'de İmar Barışını Anlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmir Bornova’da İmar Barışı’nı anlattı, Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Karabağlar’ı ziyaret etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir süre önce hayata geçirilen İmar Barışı düzenlemesini İzmir Bornova’da vatandaşlara anlattı. Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Karabağlar’daki mitinge de katılan Bakan Özhaseki, burada gündeme ilişkin dikkat çekici mesajlar verdi. Konuşmasında “hizmet belediyeciliği” vurgusu yapan Özhaseki, geçmişte birçok belediyenin ideolojik belediyecilik yaptığını belirterek, aynı dönemde çöp dağlarının oluştuğunu ve şebeke sularının akmadığını dile getirdi. Özhaseki, “Gelirken yolda ‘Her yer İzmir olsa’ diye bir slogan gördüm. Samimi duygularımı söylüyorum, keşke Cenab-ı Allah, bütün beldelere İzmir gibi cömert davranıp güzellik verse ama böyle yöneticiler vermese. Allah korusun şimdi şehirleri geriye mi götürelim? 21 yıl belediye başkanlığı yaptım. İlk işe başladığımda benden randevu isteyenler ya haciz memurlarıydı ya da alacaklılardı. Şehrin yüzde 60’ının alt yapısı yoktu. Şehrin arıtma tesisleri yoktu. Belediyede bankamatik memurları vardı. Hangi partiden devraldığımı söylemem gerek var mı? Benden önce 3 dönem CHP vardı. Şehrin de yarıdan fazlasını gecekondu haline getirmişlerdi. Çalıştık, gayret ettik. İdeolojik belediyecilikten hizmet belediyeciliğine atladık. Hiç kimseyi ayırmadık. Kimseyi kapıdan çevirmedik, sadece hizmet ettik. Birinci derece deprem bölgesi olan İzmir’in kentsel dönüşüme ihtiyacı yok mu? Bir an önce girilmesi lazım mı? Lazım. Kentsel dönüşümü hakkıyla yapan birçok belediye var. Fakat tembel belediyeler özellikle işi başından atanlar kolay bir söz bulmuşlar: ‘Bu rantsal dönüşüm’ Allah sizi ıslah etsin. İzmir’de bir an önce kentsel dönüşüme başlamak lazım. Karabağlarda bir ucundan başladık. İnşallah bizim başlattığımız hareket buranın kaderini değiştirecek, yepyeni modern mahalleler ortaya çıkacak” diye konuştu.

Türkiye’nin son üç yıl içinde terör örgütleriyle de ciddi bir mücadele yürüttüğünü vurgulayan Bakan Özhaseki, “Allah bu ülkeye yiğit bir evlat göndermiş. Onunla yol arkadaşı olmaktan gurur duyuyorum. Adı Recep Tayyip Erdoğan… Allah uzun ömürler versin. Gece gündüz tatil yok, dinlenme yok. Çalışmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

“İMAR BARIŞI İÇİN BELEDİYELERE GİTMENİZE GEREK YOK”

Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte katıldığı mitingin ardından Bornova’da vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Özhaseki, akşam ilerleyen saatlerde binlerce kişinin toplandığı bir alanda kendisini dinleyenlere İmar Barışı’nı anlattı. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Özhaseki burada e-devlet sistemi üzerinden yapı kayıt belgesinin alınma aşamalarını adım adım anlattı. Özhaseki, “Yapı kayıt belgesini Meclis’e getirip, sabahlara kadar çalışıp çıkardık. Bu yasayı neden çıkardık? Şuanda Türkiye’de bulunan toplam evlerimizin, iş yerlerinin sayısı 26.5 milyon civarında. Bunların yasaya uygun olanı yani birebir tam iskan alanı yüzde 25 civarında geriye kalanında aykırılıklar var. Mal sahibi hazine ama vatandaş üzerine ev yapmış. Arsa kendisinin ama üzerine yaptığı yapının ruhsatı yok. Belediyeler, üzerine düşeni yapmamışlar. Yasaya göre, vatandaş kendi rızasıyla gelip, imara aykırılığın ne olduğunu söyler. Oradaki değerini tespit eder, yüzde 3’ünü devlete verir ve devletle helalleşir. 100 metrelik gecekonduvari bir evde oturan kardeşimiz, metrekaresini 600 lira ile çarpacak. Evin değeri 60 bin lira. Bir de arsa bedeli olarak 10 bin lira eklediğiniz zaman toplamda 70 bin lira. Bunun yüzde üçü de 2 bin 100 lira. E-devlet şifresiyle girip bilgilerini verecek. Yapı sınıfını seçecek, Yıl sonuna kadar da bu parayı yatırabilecek. Bu süre içerisinde işlemlerini tamamladığında da devlet kendisine yapı kayıt belgesini verecek. Bunun için sağda solda açılan hiçbir büroya gitmenize gerek yok. Yapı kayıt belgesi iskan yerine geçiyor. Bir daha belediyelere gitmenize gerek yok” açıklamalarını yaptı.

Türkiye’nin önemli bir seçim sürecine girdiğine de dikkat çeken Bakan Özhaseki, gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Özhaseki şunları söyledi:

“Bize batılıların düşmanlık yapmasını anlarım ama içimizdeki insanların, partilerin tavır almamasını anlayamam. FETÖ’ye bir cümle söylemedikleri için onların tavrını da yadırgıyorum. PKK’yı lanetlemedikleri için de yadırgıyorum. Biraz uyanık olup, bu oyunları göreceğiz. Amerika’da onlarca ırk, mezhep, eyalet var fakat bir arada durmak için çırpınıyorlar. AB 28 ülkeden oluşuyor. Katalanların ayrılmasına bile tahammül edemediler. Çünkü beraber olmanın bir bereketi var. Aynı adamlar bizim coğrafyamızı bölmek istiyorlar. Bunları göreceğiz, hesabını onlardan soracağız.”

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır